پارسی جو

من پارسی جو را دوست دارم

پارسی جو

من پارسی جو را دوست دارم

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات
  • ۲۶ فروردين ۹۷، ۱۰:۲۴ - ناشناس
    سلام

۳ مطلب در فروردين ۱۳۹۷ ثبت شده است


🔖یادداشت‌های ویژه‌نامه نوروزی و شماره 200 «دانستنیها» را بخوانید.

📌جایی برای لذت‌بردن از علم
محمدرضا نوروزی | روزنامه‌نگار علم

◽️دانستنیها را از دوران کودکی و نوجوانی‌ام می‌شناسم؛ نخستین مجله‌ی دائره‌المعارفی تمام رنگی ایران را. خاطره‌ی جالبی هم از آن دارم. یک روز که از مدرسه برمی‌گشتم، همچون همیشه به دکه‌ی روزنامه‌فروشی سر راهم سر زدم. دانستنیهایم را گرفتم و در طول راه شروع به مطالعه کردم. یک نوشته‌ی کوتاه درباره‌ی برگزاری المپیک سال ۲۰۰۰ داشت. با ولع آن را خواندم و یکی از اهداف زیستی‌ام این شد که این المپیک را ببینم. سال ۲۰۰۰ آمد و رفت و علاقه‌ی من به خواندن دانستنیها هنوز همان است که بود. سال‌ها از تعطیلی مجله‌ی دانستنیها می‌گذشت و ناگهان از سوی مصطفی اشعری برای راه‌اندازی مجله‌ای علمی-عمومی در مجموعه‌ی مجلات همشهری دعوت به همکاری شدم. نتیجه‌ی آن صحبت‌ها و همفکری‌ها، خرید امتیاز دانستنیها از سوی همشهری بود و در دور جدید در هیئت تحریریه‌اش قرار گرفتم و به همراهی پوریا ناظمی و دوستان دیگر چند شماره‌ای از آن را منتشر کردیم و بعد دوستان دیگر آمدند و رفتند و خلاصه همکاری من با دانستنیها هم جسته و گریخته ادامه پیدا کرد. گاهی با نوشتن مقاله و گاهی با یادداشت و گاهی با رویداد و ...، اما هنوز دانستنیها همان است که بود؛ مجله‌ای که شوق خواندن و ورق زدنش را دارم.

◽️چه می‌شود که مجله‌ای در طول سال‌های‌ سال چنین جایگاهی را برای کسی همچون من حفظ می‌کند؟ نمی‌دانم. یا شاید ترجیح می‌دهم نگویمش. اما مهم این است که تلاش کرده‌ام این لذتی را که می‌برم، در نوشته‌هایم برای دانستنیها حفظ کنم. تلاش کرده‌ام به گونه‌ای بنویسم که خوانندگان نسل جدیدتر دانستنیها همین حس رضایتمندی و لذت را از خواندن دانستنیها ببرند. کلا ایجاد حس لذت از علم شاید مهم‌ترین چیزی است که ما مروجان علم آن را رعایت می‌کنیم. این‌که علم به چه کاری می‌آید، گام بعدی (و از نظر من غیرضروری) است که مروجان علم به آن می‌پردازند. برای همین است که مجله‌ی دانستنیها را جایی برای معرفی لذت بردن از علم می‌دانم که خوب است به آن بیشتر بپردازد.

◽️اما چیز دیگری هم هست؛ آن هم این‌که دانستنیها برای من جایی است پر از خاطره. خاطراتی قدیمی از زمانی که خواننده‌ی کم سن و سالش بودم تا وقتی که نویسنده‌اش شدم. بنابراین خاطره‌سازی کار دیگری است که برای دانستنیها می‌کنم. یعنی ساختن چیزهایی که در آینده‌ی نزدیک برای خوانندگانش خاطره شود. کار مهمی که کمتر در سال‌های اخیر در ایران شاهدش هستیم و کاش دانستنیها بیشتر این کار را بکند.

◽️و در نهایت...، نگران دانستنیها هم هستم. نگران تن دادن به فشار روزافزون و ناخواسته و کور جامعه به دوست داشتن و تمایل به تکنولوژی (از هر نوعش). برای من دانستنیهای جدید بیش از تکنولوژی‌، باید دوستدار علم باشد. حتی اگر تکنولوژی برایش مهم شود، باید از جنبه‌ی علم نهفته زیر لایه‌های فناوری‌اش به آن بپردازد.دانستنیها می‌تواند نقشی بی‌بدیلی در علاقه‌مند کردن نوجوانان ایران به علم را بازی کند؛ بهتر، بیشتر و قوی‌تر.

  • پارسی جو


این نوشته را که خواند

  • پارسی جو


سلام ایران

  • پارسی جو